Známé postavy v cizím prostředí

24. července 2015 v 21:11 | Lia |  Cokoliv, co jen trochu zavání psaním
Érou fanfikcí si asi musí projít většina lidí. I u mě byla taková doba, kdy jsem nečetla prakticky nic jiného. Mé pokusy ale naštěstí zůstaly v bezpečí na dně šuplíku.

K tomuto "žánru" existuje spousta postojů. Někteří je vyloženě nemůžou vystát, jiní je milují a někteří jsou zase někde na půli cesty. Já bych řekla, že patřím spíše k té poslední skupině. Co se týče plusů, vždycky je lehčí vymyslet příběh, kde jsou dány charaktery postav, vztahy mezi nimi, jejich minulost...Spousta začátečníků se na tom může podle mě dost zlepšit v psaní, když mají takhle se od čeho odpíchnout. A postupem času můžou začít základ měnit. Pozměnit dobu, ve které se příběh odehrává, udělat z klaďase záporáka a naopak. A než si to uvědomí, nakonec může to, co dělá fanfikci fankcí se zúžit jen na jména hlavních postav.


Dlouhou dobu jsem si myslela, že se fanfikce píší například jen na jiné knihy, filmy, seriály...Prostě s fiktivními postavami. Nikdy jsem tak úplně nepochopila psaní o skutečných osobnostech. Nevím, nedokázala bych se prostě vžít do příběhu, ať už při jeho psaní nebo čtení, když by mi stále před očima svítilo, že osoba, o které čtu skutečně existuje, jen je trošku jiná. Že bych si ani na chvíli nemohla připustit, že ten příběh by se někde opravdu mohl odehrávat.


Co se týče celkových negativ, upřímně chápu všechny autory, kteří fanfikce třeba ani neberou za žánr, protože je zkrátka serou. Skvělou ukázkou je toho Wattpad. Tak moc se snažíte, aby se vaše povídka líbila, aby jste dostávali nějakou zpětnou odezvu, která by vás nakopla k dalšímu psaní. A pak tu jsou fanfikce, které tvoří většinu českých povídek. A i ty nejhorší z nich jsou v komentářích opěvovány, jako by autorky (ano, ještě jsem neviděla, že by kluk psal fanfikci, alespoň tedy ne takovou, kde by jistí zpěváci (všichni kdo se trochu pohybují na Wattpadu asi tuší, které mám na mysli) byli arogantní "bad boyové," ohýbající všechno, co kolem nich projde se zázračně změnili díky hlavní hrdince, která v jistých směrem možná až moc připomíná autorku) byly bohové. Je zkrátka frustrující, když někdo, kdo dokáže ve dvou větách nadělat tak nepochopitelné chyby, píše divný dialogy a postavy nemá vůbec uvěřitelné, má víc fanoušků a povzbuzujících komentářů než ti, kteří píší originální povídky.

Writing Monty Python animated GIF


Dobře, to jsem se zas trochu rozohnila. Ale jak jsem řekla na začátku, nepatřím mezi naprosté odpůrce fanfikcí. Už hodněkrát jsem se setkala s opravdu skvělými, které bych jen těžko mohla spojovat s tím případem, co jsem popsala výše.

Na jejich obranu, koho nikdy nenapadlo, co by bylo, kdyby se nějaké postavě z vašeho oblíbeného seriálu nebo knihy přihodilo něco jiného než v původním příběhu? Je to určitě skvělé, i když podle mě nic nemá nad to být naprostým tvůrcem svých příběhů a začínat s nimi pěkně od nuly.


Animation Inspiration animated GIF


Animation Inspiration animated GIF


Animation Inspiration animated GIF 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ella,ellaveci ella,ellaveci | E-mail | Web | 1. srpna 2015 v 19:58 | Reagovat

Jo, jo, s fanfikcema je to hustý.
Jsou tu ty typy, co špiní dobré jméno (ty o těch boybandech a hrdinkách/autorkách)  a pak jsou tu brilantní příběhy, které by dost dobře fungovaly i k originálu.

Nevím, lidem se to nějak divně líbí, číst čísi podivné negramatické patlaničky.

Já sama jsem poslední dva roky začala ve svém psaní silně táhnout k fanfiction stylu. (Možná proto, že většina mých "originálních" věcí mi vůbec nepřišla originální)
A píše se mi to dobře.
Je to jedna z nejlepších věcí, co jsem kdy dělala.

Hezký článek. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama