Spisovatelské filmy 2.část

28. prosince 2015 v 23:10 | Lia |  Filmy a seriály
Vracím se s další inspirativní, filmovou náloží. Tentokrát se mi podařilo vybrat tři poměrně rozdílné žánry (romantika, milý film, který by leckdo taky zařadil k romantice a thriller), takže doufám, že si vybere každý :).

Ruby Sparks

Calvinovi se podařilo to, co málo spisovatelům. Jeho debut byl přesně ten typ knihy, který se objeví jednou za století. Který se nejen chvástá označením "bestseller," ale navždy se zapíše do lidských myslí. Po dočtení takové knihy se více než očekávává od každého, komu takový příběh projde mezi prsty, další kniha by měla být ještě lepší a utvrdit domněnku, že si autor skutečně zaslouží místo mezi nejlepšími. Že to nebyla jen náhoda.


S mladým spisovatelem se setkáváme urpostřed jeho tvůrčí krize. Za boha se mu nedaří vyjít ze stínu jeho první knihy, a někteří lidé si už začínají připouštět, že na další bravůrní příběh u něho nedojde.

Jednou se mu zdá o dívce. Napíše o ní několik vět, dá jí jméno, minulost a všechny ty věci, co potřebuje každá bytost, aby se dala považovat za živou. Poprvé po dlouhé době má zase chuť psát, i když si uvěodmuje, že zamilovat se do fiktivní postavy není úplně nejlepší řešení. Tedy až do chvíle, kdy se Ruby Sparks, hlavní hrdinka jeho rozepsaného románu, neobjeví v jeho domě.


Tenhle film mám moc ráda, Zařadila bych ho asi někam mezi romantické komedie, i když si pohrává s jednou velmi zajímavou myšlenkou.

Co by jste dělali, kdyby se jednoho dne váš výtvor před vámi zjevil? A kde začíná a končí svobodná vůle takové osoby, o které víte, že jste ji stvořili vy sami. Má vůbec právo za sebe rozhodovat, když přece jen není skutečná?
The Magic of Belle Isle

Dříve úspěšný spisovatel Monte po smrti své manželky zavrhne psaní, a místo toho se dá na dráhu alkoholika. Jeho synovec, který ho chce znovu přivést k jeho zanevřené vášni, mu zařídí přes léto dovolenou v městečku jménem Belle Isle.

Monte, který už zavrhl vše, co život obnáší ani netuší, jak moc ho léto v tomhle maloměstě ovlivní.


Je to zkrátka takový moc příjemný, jak na pohled, tak i na poslech (pouštět zásadně v původním znění, hlas Morgana Freemana si to přímo vyžaduje) film. Vykouzlí vám příběh na tváři, i když příběh sám o sobě není ničím převratný, ale to přece filmy nemusí být, aby člověka zaujali. Rozhodně ve vás probudí inspiraci, nebo alespoň chuť k psaní. A když nic, vždycky to zachrání pohled na psa, válejícího se na verandě :D.
The Ghost Writer

Hlavní hrdina je najat na napsání autobiografie o britském premiérovi Adamu Langovi. Jméno tohoto spisovatele tu za celý film není zmíněno, takže mu říkejme například Stín (označení "Duch" mi totiž odvádí mysl k jinýmu filmu). Okolo knihy se od začátku dělají strašné tajnosti, a nepomáhá ani to, že Stínův předchůdce spáchal sebevraždu.

Události okolo Langa se postupně začínají vyhrocovat a Stín se ocitne na stopě informacím, na jejichž základě začne pochybovat, jestli jeho předchůdce svůj život opravdu ukončil z vlastní vůle.


Film se mi vcelku líbil, i když mi přišel zdlouhavý. Atmosféru ale měl dobrou, a i finální rozuzlení mě překvapilo. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama