Včely

10. prosince 2015 v 21:40 | Lia |  Hodnocení knih
Flora 717 žije v tak blízkém, a přesto nám tak vzdáleném světě. Průběh jejího života je jí předem určen, a ona by jako správná obyvatelka svého společenství neměla vystrkovat hlavu a přijmout svůj osud. Ať už je s jejím druhem zacházeno jakkoliv, stále je důležitou částí úlu, a měla by být pyšná, že může sloužit Svaté Matce. Ano, úlu. Flora je totiž včela.

Tahle knížka mě v knihovně zaujala svou krásnou, svítivě žlutou obálkou. Nejprve jsem si nějak nedokázala slovo "mrazivý" jakým byl tento příběh popsán v anotaci, vůbec spojit s jarními květinami, medem, ani bzučením včel (a ano, pohádka Pan Včelka na tom měl taky svůj podíl :D). Když jsem se ale začetla došlo mi, že tohle bude velmi zajímavá knížka, a že slovo mrazivý je jen slabý odvar toho, jak Flořino "dobrodružství" popsat.

Flora se narodila mezi naprosté dno ve včelím společenství, a to jako čistička. Jako čistička by neměla mluvit na veřejnosti, vlastně ani moc přemýšlet, jen zajišťovat, aby chodby úlu byly vždy dokonale čisté. To byl další z faktorů, ze kterých mi běhal mráz po zádech. Čističky totiž velmi často uklízely také mrtvoly, a že v takovém úlu jich bylo každý den hodně. To, s jakou lhostejností byly napsány náhlé smrti, třeba i vám známých postav, soudy policie, která prověřovala každou včelu, a když se nějak odlišovala, nemilosrdně ji zabila, bylo občas až děsivé.


Takže, zpátky k věci :D, u téhle knihy budu asi hodně odbíhat, protože mě neuvěřitelně překvapila. Asi víte, že nepíšu recenzi na každou knihu, kterou přečtu, ale spíš jen na ty, které mě opravdu zaujmou, a tahle si to podle mě zaslouží určitě. Vlastně se divím, že jsem o ní neslyšela už dřív, když je o tak zajímavém tématu.


Flora se narodí s jistými abnormalitami, a tudíž by měla být ihned zničena, ale je zachráněna jednou z kněžek, které mají v úle největší slovo ihned po Královně, která je ostatními včelami uctívána jako bohyně. To je další věc. Všechny ty obřady, modlitby a neuvěřitelná touha po takzvané Mateří lásce, která jediná drží včely při jejich tvrdém životě.

V průběhu příběhu zjišťujeme, že Flora je skutečně zvláštní. Jak jinak vysvětlit, že čistička dokáže vyrábět Mléko, a krmit tak larvy, nebo že se později dostane mezi létavky a dokonce si jí oblíbí i Královna?


Tahle knížka je zkrátka neuvěřitelná. Ta promyšlenost veškerého jejich života a to i do těch nejmenších detailů je zkrátka úžasná. Včely mám odjakživa spojené spíše s klidem, takže tohle drsné a mrazivé čtení pro mě bylo velmi zajímavé :D. Když to takhle napíšu, tak to asi bude znít zvláštně, ale skutečně mě dostalo, co byla každá z těch včel schopna obětovat, aby se zavděčila matce, kterou ani nikdy neměla možnost spatřit. Jak lapaly po té zvláštní substanci jménem Mateří láska, a byly schopné položit život, aby pomohly vytvořit med.

Opravdu důkaz toho, že ještě stále jde napsat originální příběh. Doporučuji snad každému.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Starková Starková | E-mail | Web | 20. prosince 2015 v 12:59 | Reagovat

Proč je tolik skvělých knih a já nemám čas? Tohle bych si tak ráda přečetla!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama