Parfém: Příběh vraha

26. ledna 2016 v 13:50 | Lia |  Hodnocení knih
"V osmnáctém století žil ve Francii muž, který patřil k nejgeniálnějším a zároveň nejnestvůrnějším postavám této epochy, která nebyla nijak chudá na geniální a nestvůrné postavy. Budeme vám tedy vyprávět jeho příběh. Jmenoval se Jean-Baptiste Grenouille, a i když jeho jméno na rozdíl od jmen jiných geniálních nestvůr, jako například markýze de Sade, Saint-Justa, Fouchého, Bonaparta a tak dále upadlo dnes v zapomnění, tak jistě nikoli proto, že by se snad Grenouille nevyrovnal těmto slavnějším tmářům svou povýšeností, pohrdáním lidmi, nemorálností, zkrátka bezbožností, nýbrž proto, že jeho génius a jeho jedinečná ctižádost se omezovaly na oblast, která nezanechává v dějinách nižádné stopy: na prchavou říši pachů." -Parfém: Příběh vraha (Patrick Süskind)


Jean-Baptiste Grenouille přišel na svět 17.července 1738 na rybím trhu uprostřed Paříže. Jeho matka měla v té době za sebou už několik porodů a každý z nich nekončil jinak než mrtvým dítětem. Myslela si, že je tomu tak i u Grenouilla, a tak, když jeho tělíčko zanechala pod stánkem s rybami a městem se rozlehl jeho křik, ihned byla odvedena na šibenici.

S Grenouillem to šlo z kopce už od narození. Zatímco lidé kolem něho padali jako mouchy, on odolával, ať už to bylo nemocem nebo dětem, které ho jako ještě mimino chtěly udusit. Byl jiný, a okolí si toho bylo vždycky dobře vědomo, i když toto znepokojení nikdy nedokázalo správně formulovat.

Grenouille měl dar, pro který by většina tehdejších parfumérů doslova vraždilo, a to neuvěřitelně silný čich. Krom obyčejných vůní dokázal jeho nos zachytit i takové, obyčejnému člověku neviditelné, jako vůně jednotlivých pocitů, nebo věcí, které pro většinu lidstva skutečně žádný pach nemají.

Je spokojen s rozplétáním jednotlivých vláken a stupňů vůní a smradů Paříže, dokud náhle neucítí novou, pro něj do té doby neznámou a oproti ostatním nepředstavitelně nádhernou vůni, patřící jedné dívce. V záchvatu potřeby danou vůni vlastnit dívku zabíjí a stává se posedlý tím, naučit se pachy zachovávat, aby je už nikdy nemusel ztratit.Parfém patří k těm případům, kdy jsem jako první viděla film. Bylo to, když mi bylo asi těch osm nebo devět, když byl film ještě poměrně nový, a já byla celá pryč z Lauřiných vlasů (to se ostatně do dneška nezměnilo :D). Kniha byla moc dobrá. Připravte se, že budete podrobně seznámeni s prací parfuméra v osmnáctém století. Přesto kniha není ani zdaleka nudná. A všechno to rozebírání vůní nebo to, jak později Grenouille díky svým parfémům manipuluje s ostatními lidmi, aby ho viděli zrovna tak, jak si to přeje on sám.

rachel hurd wood, Laura, Perfume: The Story of a Murderer:

Film mám ale přece jen radši, a včera, když jsem si ho po hodně dlouhé době zase pustila bylo toto mé tvrzení jen utvrzeno. Od knihy se příliš neliší. Chybí tu snad jen jedna malá část, a pro příběh podle mě ne příliš důležitá, kdy se hlavní hrdina (no spíš antihrdina) setkává, než dojde do Grasse, kde započne se svým vražděním s trošku poťouchlým, esotericky založeným markýzem.

A pak je tu samozřejmě ta největší změna a to, že na rozdíl od knihy, kde je Grenouille vyveden jako skutečný a nezpochybnitelný magor, je mu ve filmu přiřčena přece jen nějaká ta lidskost, takže mu ve výsledku i fandíte :D.

Někde jsem četla, že spousta lidí před natočení filmu hodně pochybovala, že by tenhle příběh vůbec šel na plátno převés,t a ani se tomu nedivím, když se většina knihy skládá jen z Grenouillova vnímání světa skrze vůně. Tady se to ale povedlo a při koukání nejednou zažijete pocit, že skrze obrazovku dokážete i vy cítit to, co postavy.

Takže jestli nechcete číst knihu, určitě se podívejte na film, protože stojí za to.

PS: Úplně mi vypadlo, že v tom hraje Alan Rickman. To jsem koukala, když se tam najednou objevil.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Starková Starková | E-mail | Web | 6. února 2016 v 17:05 | Reagovat

PANEBOŽE TEN TRAILER JE DOKONALEJ, MUSÍM TO VIDĚTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama