Pisálkovské řežby aneb grammar nazis útočí?

6. srpna 2016 v 13:43 | Lia |  Cokoliv, co jen trochu zavání psaním
Než přejdu k tomu zajímavějšímu, malá vsuvka do mého povídko-pisatelského života. Těm, kteří tuto stránku mého blogu nečtou (a musím poplácat po rameni všechny, kteří sem občas zavítají jen kvůli tomu chudému zbytku) doporučuji přeskočit až k jádru tohoto článku.

Možná jste si všimli, že minulý měsíc jsem se nějak víc ponořila do psaní Deště, místo abych hrála mrtvýho brouka po každé kapitole a říkala si, že napsat dvě kapitoly za měsíc je přece jen naprosto normální. Ponořením bych to sice nenazývala vzhledem k tomu, že nemám nejmenší tušení, jak se mi tentokrát podařil napsat rovný dvojnásobek, ale stalo se. Spolu s tímto úspěchem jsem byla nucena si sepsat pár bodů, co se ještě musí stát, což vedlo k menšímu šoku, jelikož se ukázalo, že od posledně se tento seznam poněkud zkrouhnul, a tím poněkud myslím, že už na mě začínají rudě blikat ty body, které taky celý příběh uzavírají. Konec mám sice už nějaký ten pátek vymyšlený, ale až teď mi začal připadat tak hrozně debilní a nudný. Snad je to jen přechodná fáze, jak už to u mě často bývá.

Disney paper finals big hero 6 hiro hamada

Spíš mi to přijde moc rychlý (hlavně, že to píšu už skoro rok). Vždyť se Amy konečně začala něco dozvídat. Začala jsem to sice psát s tím, že to oproti Stínům bude jednodušší příběh s mnohem méně postav a linek, ale až teď mě začíná dohánět ten nedostatek vaty.

...beztak to nakonec zaplním pocity postav, který se mi bůhví proč píší v er formě mnohem lépe, než v ich formě :D. Vážně doufám, že ti, kteří Déšť čtete nebudete nakonec zklamáni.


A teď už k důvodu, proč jsem se rozhodla tenhle článek vůbec napsat. Nevím, kolik z vás se pohybuje v diskuzních skupinách. Já jsem se před časem přidala k jedné, která má dávat dohromady zkušenosti psavých lidí a pomáhat těm, kteří s psaním třeba teprve začínají. Nevím, jak to funguje v ostatních, ale pochybuji, že se od sebe příliš liší.

S tolika úhly pohledu a hlavně typy lidí je vždycky jen otázka času, než se začnou dělit do jednotlivých skupin. A teprve pak začíná pro nás, nejspíš nejpočetnější část této party, a to tichých okouněčů, to správné divadlo.

Ti, kteří se rozhodli vypustit své povídky do světa ve snaze získat nějakou tu konstruktivní kritiku asi ví, že to není zrovna ta nejjednodušší věc, a že většina lidí zkrátka komentáře nepíše. Já jsem do týhle pisatelský skupiny za celou dobu dala na posouzení povídku jen jednou, a to ještě v době, kdy jsem psala Stíny, a moc mi názory ostatních pomohli. To je ta dobrá věc. Co jsem se koukala, tak většině lidí, co se tam takhle s něčím podělila, se také odezvy dostalo. Někdy možná i větší, než sami chtěli.

nazi grammar

Máte tu ty "zkušenější," kteří se nebojí zapojovat do diskuzí, a jejichž kritika je ve většině případech opravdu dobrá (často se taky hlásí jako bety), pokud se ovšem neprezentujete jako páni všeho tvorstva. A pak tu jsou lidi co si nechají poradit a ti, co ne. Z toho pak vznikají sáhodlouhé diskuze, kdy jedna strana říká, že na formě, ale především gramatice vůbec nezáleží. Nejdůležitější je obsah.

Tahle "novátorská" myšlenka mi bohužel spíš než bohémský pohled na svět navozuje to, že je zkrátka někdo líný si ty pravidla českého pravopisu vygooglit. Jako vážně nevím jak to mají ostatní, ale já když začnu číst něčí příběh, a jen v první větě se mi z těch chyb začnou rozsvěcet varovná světla v hlavě, tak prostě dál nečtu. Takový příběh, ani člověka nikdy nemůžu asi brát úplně vážně, ať to zní sebehůř. Znát jazyk, ve kterém píšete je přece základ. Já jako taky ještě stále tápu v čárkách a občas si něčím nejsem jistá (prý posledně: Pokud je podmět Plačící anděl, píše se v přísudku měkký nebo tvrdý i/y :D Asi záleží, jestli se na něj zrovna díváte. S takovýmhle zákeřnostmi DW universa asi čeština nepočítá :DD), ale neříkám, že je to jedno a že záleží jen na obsahu. Dobrý nápad může mít kdokoliv, ale teprve až zpracování a to, jak ho podá z něj dělá něco víc.


Mě teď tak napadá, kdy se láme ta hranice, kdy se dáte označit už jako grammar nazi. Podle definice, kterou jsem našla je to typ internetového trolla, který přehnaně lpí na dodržování pravopisných pravidel. Nepřijdu si sice zrovna jako troll, když někoho slušně upozorním na to, že má někde chybu (nevím, vždycky když to někdo napsal mně, tak mi to přišla jako laskavost a rychle jsem to šla opravit, abych se neztrapnila ještě před více lidma, ale každý to asi cítí jinak), ale bratr mě tak označuje poměrně často. Hlavně když ho už po sto padesátý opravím, že se neříká "s lidmama" ale "s lidma." :D

Jak už to tak bývá, nic se nemá přehánět a mé paranoidní já mi velí, že obě strany se mohou vynořit odkudkoliv. Ani netušíte, jaký to je řev, když si po stý kontroluju komentář, co chci zveřejnit, s úsměvem shledám, že je v pořádku, odešlu ho a pak to uvidím. Ještě, že jdou ve většině případech zase vymazat :DD
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Starková Starková | E-mail | Web | 7. srpna 2016 v 3:45 | Reagovat

Gramatika je důležitá věc, já se dokonce letos přeučila říkat "bychom" místo toho hnusného ty-víš-čeho. Sice to náhle zní hrozně puritánsky a jaksi.. vznešeně, ale je to správně! >:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama